Akademia Sukcesu

Perswazja, Marketing, Copywriting, NLP

Stań się lustrzanym odbiciem swojego rozmówcy

Dodane przez

Stań się lustrzanym odbiciem swojego rozmówcyW dzisiejszym wpisie przedstawię Ci bardzo łatwy sposób nawiązania kontaktu z obcą osobą. Na pewno słyszałeś o tym, że lubimy ludzi podobnych do siebie, wystarczy, że mamy wspólnych przyjaciół, wspólnych wrogów, te same pasje, lubimy tą samą muzykę itd. Nawet jeśli spotkasz obcą osobę i okaże się, że ma ona podobny pogląd na świat do Twojego, to mimo, że jeszcze się nie znacie to już odczuwasz większą sympatię do tego kogoś.

Jak tego użyć

Czy jednak taki mechanizm można wykorzystać w jakiś użyteczny sposób? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że zajmujesz się np. sprzedażą, pomyśl o ile łatwiej byłoby Ci sprzedawać swój towar klientom odczuwającym sympatię do Ciebie. Tylko teraz jak to zrobić, przecież ciężko samemu domyślić się jakie spotkana osoba ma poglądy na świat, więc w jaki sposób wejść w jego skórę? Tak naprawdę dopasować się do kogoś w rozmowie można bardzo łatwo, wystarczy przyjąć podobną postawę ciała do rozmówcy, mówić podobnym tonem głosu o podobnej głośności i przede wszystkim utrzymywać takie samo tempo mówienia.

Dopasowanie to nie małpowanie!

Powyżej opisane dopasowanie sprawia, że rozmówca nieświadomie zaczyna postrzegać Cię jako kogoś podobnego do siebie, więc dużo łatwiej jest mu podążać za Tobą i ulegać Twoim sugestią. Ważna uwaga, owe dopasowanie do kogoś, nie ma być małpowaniem, bo małpowanie wywoła zupełnie odwrotny efekt. Na początku jednak nie polecam wprowadzać do swojego systemu komunikacji dopasowania na każdej płaszczyźnie. Próbując za wszelką cenę dopasować się do kogoś, bardziej skupiasz się na tym niż na prowadzeniu rozmowy. Na początku zacznij od dopasowania się pod względem tempa mówienia, następnie gdy już to opanujesz, to dodawaj pozostałe elementy dopasowania.

Magiczne słówka…

Jest jeszcze jeden trick jaki możesz wykorzystać na drodze swojego dopasowania. Zwróć uwagę jakich słów używa Twój rozmówca, w jaki sposób formułuje swoje zdania. Następnie sam zacznij z nim tak rozmawiać. Jeśli prowadzisz konwersację z kimś kto posługuje się potocznym słownictwem, a Ty korzystasz wręcz z naukowego języka, to raczej nie znajdziecie wspólnego porozumienia. Jeśli Twój rozmówca często wykorzystuje jakiś wyraz, Ty również z niego korzystaj.

Na zakończenie

Powyższe porady bardzo dobrze sprawdzają się w sprzedaży, negocjacjach, rozmowach biznesowych oraz wielu innych, podejrzewam, że już przyszło Ci do głowy kilka możliwych zastosowań. Oczywiście do odpowiedniego prowadzenia rozmówcy wykorzystuje się wiele technik i odpowiednie połączenie ich daje wręcz fenomenalne efekty. Już w niedalekiej przyszłości postaram się napisać coś więcej o kolejnej z nich.

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *